מסלול הפריים

בשנים האחרונות היו מסלולי משכנתא בריבית פריים מאוד כדאיים, משתלמים ומפתים בגלל שיעור הריבית הנמוך .יחד עם זאת, המצב היום מעט השתנה וריבית בנק ישראל עלתה ל0.75% מה שגרם להתייקרות מסלול הפריים ולהפוך את מסלול ריבית הפריים לריסקי, מה שיבוא לידי ביטוי בגובהם של ההחזרים החודשיים. לכן, הבחירה במשכנתא במסלול ריבית פריים כיום צריכה להיות מושכלת יותר מתמיד ודורשת להבין את משמעותיו, חסרונותיו ויתרונותיו ולקבל החלטה מושכלת בנושא.

מהי ריבית הפריים?

 ריבית הפריים היא ריבית משתנה הנקבעת ומפורסמת מדי חודש על ידי בנק ישראל. ריבית זו מורכבת מריבית בנק ישראל + מרווח של 1.5%ההחלטה על גובה הריבית נגזרת בהתאם למספר פרמטרים המשפיעים על מצב המשק בכללותו, ביניהם הערכת שיעור האינפלציה, שער החליפין מול הדולר, המצב הכלכלי הגלובלי ושיעורי ריבית הפריים בעולם. בנק ישראל יכול להחליט על העלאת/הורדת הריבית 8 פעמים בשנהריבית הפריים מהווה בסיס לחישוב עסקאות במגזר הפיננסי, בין היתר במסלולי המשכנתא.נכון להיום ניתן לקחת במשכנתא עד שני שליש במסלול הפריים.

מהו מסלול הפריים במשכנתא?

 כאמור, ריבית הפריים מהווה בסיס למסלולי משכנתא המוצעים על ידי הבנקים למשכנתאות. חשוב לדעת כי גובה הריבית אינו ודאי ואינו מובטח וכי גובהו תלוי בהחלטות נגיד בנק ישראל ויכול להשתנות אחת לחודש, כך שהיא טומנת בחובה מידה מסוימת של סיכון. כמו כן, במרבית המסלולים מוסיפים או מפחיתים מהפריים גם אחוזי ריבית קבועים, כדוגמת פריים פלוס אחוז מסוים, או פריים מינוס אחוז מסוים.

יתרונות-

 נכון להיום מסלול הפריים הוא המסלול הזול ביותר, מסלול זה מאופיין בגמישות מבחינת מועדי פירעון מוקדם או בעת מחזור המשכנתא, ללא קנסות או עמלות יציאה .

חסרונות-

 בתקופות בהן שיעור ריבית הפריים גבוה מסלול זה הופך ללא כדאי, יחד עם זאת לא ניתן לחזות את השינוי מראש. וזהו החיסרון הבולט של מסלולי משכנתא בריבית פריים, שעלולים להיות בעלי ריבית תנודתית שיכולה להשתנות בכל רגע נתון, ולכל כל אורך חיי המשכנתא.

אז האם כדאי לבחור במסלול הפריים במשכנתא?

 אין תשובה אחת נכונה וחד משמעית, כמו שציינתי קודם למסלול הפריים יש יתרונות וחסרונות, והבחירה במסלול כזה או אחר תלויה ביכולות, בצרכים וברצונות של הלווה.